úterý 15. září 2020

Co jsem zajímavého četla #1

Chtěla bych se podělit o zajímavé knihy, které jsem četla v poslední době...Samozřejmě nejsem nelida, vše bez spoilerů. :)

Dnes to bude: Nyxia; Nyxia: Nespoutaná; Ideální svět; Prvok, Šampón, Tečka a Karel; Dalecká generace

Nyxia (Scott Reintgen, US)

První díl stejnojmenné série,  kolem které byl zejména na Dobrovském obří boom. Jednu dobu byla všude, všude se o ní mluvilo a byla vychvalována do nebes. Dostala jsem se k ní až s větším zpožděním a zklamaná jsem rozhodně nebyla. Neřekla bych sice, že chytne a nepustí už od prvních řádků, s postupem dalších stran se jí to ale povedlo. Docela si cením, že je Nyxia poměrně multikulturní a autor to zakomponoval skvěle. Skupina mladistvých je sebrána z různých koutů světa, z rozličných kultur a prostředí, každý jiný a přitom je cosi spojuje. Jakmile jsem si zvykla na Emmeta a jeho přístup ke světu, sžila jsem se s ním. 

Nyxia: Nespoutaná (Scott Reintgen, US)

Mám potíže určit jasný předěl mezi prvním a druhým dílem série, neboť jsem je četla hned za sebou. Možná i proto bych ale řekla, že se mi pokračování líbilo ještě víc než první díl. Příběh se dostal zase do úplně jiných sfér, jiného prostředí, překvapil i bavil tentokrát skutečně od začátku, protože postavy už známe a jsme napjatí, jak to s nimi bude pokračovat. V závěru to pak byl jeden zlom za druhým a jsem upřímně zvědavá, kam až to autor dotáhl ve třetí knize. Každopádně, svět vytvořil barvitý některými barvami skutečně nešetřil. Obě knihy vřele doporučuju, pokud máte rádi sci-fi a trochu toho "kolektivního dramatu". 

Ideální svět (Theresa Hannig, Německo )

Tohle byla vyloženě kniha zakoupená naslepo, což jsem udělala jen párkrát v životě a ne vždy to vyšlo. (Jednou jsem sáhla po Skleněném trůnu ještě předtím, než se stal tak masivně populární, podruhé po Budoucnosti od Glukhovskyho, což byla docela hořká pilulka s doznívající spokojeností) Možná vzhledem k nulovému očekávání jsem byla příjemně tažena dějem a kniha se mi líbila. Svět se mi zdál vykreslený docela věrohodně, na to bych si nemohla stěžovat. To, že jsem finální zvrat odhadla dopředu taky neberu jako velké mínus, autorka nás zřejmě chtěla přimět k uvědomění si skutečnosti a přijmutí té myšlenky, čemuž jsem se nebránila. Prý je zamýšleno jako série - zvědavá na další díly budu, ale umírat nedočkavostí ne. 😉

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (Patrik Hartl, CZ)

Tohle je přesně ten typ knihy, který vůbec není můj šálek čaje.. ale na druhou stranu, že by občas byl až moc? Já tomu říkám "knihy ze života". Tato je obzvláště humorná, hořkosladká, místy trpká a především čtivá. Myslím, že se mi zalíbil styl pana Hartla a nutně potřebuju další jeho knihy. To je fér, ne? Původně to byl dárek pro mámu, ale byla jsem rychlejší.. 😅 O co v ní jde? Na první pohled podivný název jsou přezdívky (a jméno) čtyř kamarádů, jejichž osudy se více či méně náhodně propletou, občas i pěkně zamotají. Ale všechno to do sebe prostě zapadá.

Dalecká generace (Nicholas Briggs, UK)

Znáte britský seriál Doctor Who? Fenomén sledující příběhy mimozemšťana Doktora, který regeneruje do různých podob, cestuje časem a vesmírem a potkává spoustu zajímavých bytostí, společníků, nepřátel.. Pokud ne, tato kniha vám asi mnoho nepřinese. Pokud ano, tak už jste ji asi pravděpodobně četli. Tak o co se tu vlastně snažím? 😅 Je dobrá. Další epizoda s jedenáctým Doktorem. Tentokrát se Doktor snaží prokázat, že Dalekové nikdy nemají za lubem nic dobrého. 

Žádné komentáře:

Okomentovat